2006: Menopauza a właściwe zachowania zdrowotne

Eksperci są zgodni, że dla zachowania zdrowia, sprawności fizycznej oraz nienagannej sylwetki kobiety wkraczające w okres menopauzy powinny skoncentrować się na właściwych zachowaniach zdrowotnych. Poza odpowiednią dietą kluczem do sukcesu jest szeroko rozumiany ruch. Złotym standardem jest obecnie wykonywanie trzech typów ćwiczeń.

Po pierwsze, podstawową formą aktywności jest wysiłek dynamiczny (wytrzymałościowy), np. intensywny marsz, marszotrucht, jogging, pływanie, jazda na rowerze itp. Z punktu widzenia profilaktyki osteoporozy korzystne jest także wykonywanie ćwiczeń o charakterze siłowym, z użyciem obciążeń, gdyż zwiększają one siłę mięśni oraz poprawiają strukturę kośćca. Cennym uzupełnieniem każdego treningu są ćwiczenia rozciągające, typu stretching.

Ćwiczenia należy wykonywać tak często jak to możliwe, ale nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu po 20-30 minut. Każdy nowy rodzaj wysiłku powinno się wprowadzać stopniowo, aby nie doprowadzić do przeciążenia układu krążenia, urazy czy złamania. Przed przystąpieniem do treningu każda kobieta powinna zasięgnąć opinii lekarza odnośnie zalecanego dla niej poziomu aktywności fizycznej. Przy braku przeciwwskazań warto zastanowić się jak umieścić cykle ćwiczeniowe pośród codziennych obowiązków.

hastagi na stronie:

#zachowania zdrowotne kobiet

Authors

Related posts

Top