Aktualności Menopauza Rak sutka

Grejpfruty a rak piersi

“British Journal of Cancer” poinformowało o tym, że zjadanie ćwiartki grejpfruta każdego dnia podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie. Jest to

“British Journal of Cancer” poinformowało o tym, że zjadanie ćwiartki grejpfruta każdego dnia podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie. Jest to przeciwieństwo dotychczasowej wiedzy na temat dobrego wpływu warzyw i owoców na zdrowie człowieka.

Autorzy artykułu domyślają się, że to co zaobserwowali może być związane z tym, że związki zawarte w grejpfrucie podnoszą poziom estrogenów – hormonów płciowych pobudzających wzrost raka piersi.

iemna strona błonnika Cemna strona błonnika Cimna strona błonnika Ciena strona błonnika Ciema strona błonnika

Naukowcy zwracają jednak uwagę na to, że związek grejpfrutów z ryzykiem nowotworu trzeba potwierdzić jeszcze badaniami. Naukowcy z Południowej Kalifornii i Uniwersytetu Hawajskiego przebadali 50 tys. kobiet po menopauzie. Kobiety wypełniały kwestionariusze na temat swojej diety i przybliżonych ilość spożywania danych produktów. Naukowcy obliczyli, że kobiety, które codziennie zjadały przynajmniej ćwiartkę grejpfruta, były aż o 30 procent bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi, niż kobiety, które nie jadły go wcale.

Naukowcy twierdzą, że być może jest to związane z tym, że grejpfruty mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka sutka ponieważ podnoszą poziom estrogenów w organizmie kobiety. Związki które są w nich zawarte mogą hamować aktywność tzw. cytochromu P450 3A4 (CYP3A4), który ma znaczenie w metabolizmie estrogenów. Zablokowanie CYP3A4 prowadzi do wzrostu poziomu estrogenów.

Okazało się, że rzeczywiście kobiety, które jadły grejpfruty, miały wyższe stężenie tych hormonów we krwi. Naukowcy mówią, że z biologicznego punktu widzenia jest możliwe, że regularne spożywanie grejpfrutów zwiększa ryzyko raka piersi.

Jednak badania mają zostać przeprowadzone w przyszłości. Pamiętajmy też o tym, że naukowcy nie przebadali kobiet pijących sok z grejpfruta, ale spożywających jego owoce.

hastagi na stronie:

#menopauza forum #dieta w raku piersi #dieta przy raku piersi

A to już wiesz?  5 powodów, dla których maślanki nie może zabraknąć w Twojej diecie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy