Aktualności Badania

Zadbaj o swoją płodność – trwa miesiąc bezpłatnych badań

Warszawa, 24 marca 2015 Zadbaj o swoją płodność – trwa miesiąc bezpłatnych badań Do końca marca 2015 r. w Warszawie i Białymstoku w ramach kampanii

Warszawa, 24 marca 2015

Zadbaj o swoją płodność – trwa miesiąc bezpłatnych badań

Do końca marca 2015 r. w Warszawie i Białymstoku w ramach kampanii ?Płodna Polka? kobiety mają możliwość bezpłatnego sprawdzenia poziomu hormonu TSH we krwi. Jego prawidłowa ilość w organizmie ma wpływ na możliwość zajścia w ciążę, a następnie jej zdrowy i bezpieczny przebieg, zarówno dla matki jak i dziecka.

Bezpłatne badania poziomu TSH, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie, możliwe jest w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa ?Bocian? w Warszawie (+48 22 634 37 74) lub w Białymstoku (+48 85 744 77 00). Badanie należy odbyć na czczo, ponieważ tylko wtedy jego wynik jest rzetelny. Poziom TSH w organizmie kobiety nie jest związany z cyklem miesiączkowym, dlatego kobieta może poddać się testowi dowolnego dnia.

Tarczyca to gruczoł umiejscowiony w przednio?dolnej części szyi. Jest on odpowiedzialny
za produkcję hormonu zwanego TSH. Choroby tarczycy przez długi czas mogą przebiegać bezobjawowo równocześnie zaburzając gospodarkę hormonalną, której prawidłowe wartości są koniecznością w planowaniu potomstwa.

Najczęstsza przyczyna niepłodności związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczycy to jego zapalenie, nazywane chorobą Hoshimoto. Jest to problem autoimmunologiczny, w którym system odpornościowy atakuje tarczycę, wywołując jej zapalenie. Nieprawidłowa praca układu immunologicznego spowodowana tą dolegliwością skutkuje traktowaniem płodu jako ciała obcego, a następnie jego obumarciem i poronieniem.

Zaburzenia tarczycowe, takie jak jej niedoczynność i nadczynność, mogą prowadzić do zaniku owulacji, niemożności zagnieżdżenia się komórki jajowej oraz nieregularnego miesiączkowania lub jej całkowitego zaniku. Ich łagodny przebieg nie odbiera kobiecie możliwości zajścia w ciążę, lecz wiąże się z dużym ryzykiem poronienia i przedwczesnego porodu. Zbyt wysokie lub zbyt niskie wydzielanie hormonów produkowanych przez tarczycę w czasie ciąży może powodować nieprawidłowy wzrost tkanek płodu, zaburzenia układu nerwowego płodu, ograniczenia we wzroście kości oraz upośledzenie umysłowe dziecka. Niebezpieczeństwo w czasie ciąży, wynikające z nieprawidłowej pracy tarczycy zagraża także bezpośrednio kobiecie, gdyż może prowadzić do odklejenia się łożyska.

A to już wiesz?  WZW typu A i WZW typu B

Kontrola poziomu TSH jest podstawą w przypadku podjęcia decyzji o przyszłym macierzyństwie. Badania profilaktyczne są najlepszym sposobem na zdrową i bezpieczną ciążę, której czas kobieta chciałaby przeżyć bez uciążliwych dolegliwości – powiedział dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii ?Płodna Polka?.

Kampania społeczna ?Płodna Polka?, to inicjatywa, której celem jest promocja badań ?Pakietu kobiecego? (badań AMH, FSH oraz USG połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności) diagnozujących płodność kobiety i określających ilość czasu pozostałego na poczęcie dziecka, pozwalając na świadome zaplanowanie macierzyństwa. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par. Jedną z przyczyn bezpłodności jest zbyt późna decyzja o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania. Misją kampanii jest ograniczenie ilości par mających problem z poczęciem dziecka poprzez zachęcanie do diagnozowania czynników, które utrudniają lub uniemożliwiają zajście w ciążę. Kampania jest organizowana przez Fundację ?Nadzieja dla zdrowia? przy wsparciu merytorycznym dr Grzegorza Mrugacza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektora medycznego Kliniki Leczenia Niepłodności ?Bocian?. Została objęta patronatami honorowymi: Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącego Rady Miasta Białystok. Więcej informacji na stronie www.plodnapolka.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy